Kvilda a okolí nabízí v každém ročním období příležitost prožít nádhernou dovolenou. V zimě můžete využít kilometry upravovaných běžeckých stop nebo sjezdovku přímo v obci, vhodnou zejména pro rodiny s dětmi. Zdatnější lyžaři si mohou zalyžovat na nedaleké sjezdovce Kobyla na Zadově.V letních měsících zase hraje prim především cykloturistika a pěší výlety a na své si jistě přijdou i milovníci houbaření.
Přilehlé okolí nabízí mnoho zajímavých cílů. Z těch nejznámějších je to především pramen Vltavy, Černá hora, Jezerní slať (jedno z nejchladnějších míst v ČR), Bučina, nabízející nádherné panoramatické výhledy, Březník, hrad Kašperk, rozhledna Poledník, či mnohé další.
Na svých běžkařských, cyklistických nebo turistických výletech si můžete udělat pauzu a navštívit lanové centrum poblíž Sport hotelu Olympia na Zadově nebo na Modravě. Je vhodné pro děti od 6 let i dospělé, a to jak pro úplné začátečníky, tak i pro zkušené pokořitele překážek v jiných lanových centrech.
10 důvodů, proč jet na Kvildu
Pramen Vltavy to je vlastně malá studánka. Okolo trčí smutné pahýly smrků, na nichž se vyřádil kůrovec. Lehce byste ji přehlédli, kdyby na ni neukázaly turistické ukazatele. K Pramenům vede modrá značka, od chaty je to 6 km.
Kostel svatého Štěpána stojí v centru obce v nadmořské výšce 1065 metrů a je nejvýše položeným svatostánkem v Česku. V letech 1994 až 1999 prošel rekonstrukcí, opraveny byly i zvon a varhany.
Minipivovar byl založen v r. 2011. Na čepu mají stabilně světlou výčepní desítku „Desaterák“, světlý ležák „Dvanácterák“ a polotmavý speciál „Galapetr“. V letních měsících nabízí výčepní potěšení „Osmerák“, což je světlá osmička vynikající k osvěžení i pochutnání.
Šumavské okno do života jelenů se otevřelo u Kvildy v srpnu 2015. Ze zvláštních velkokapacitních posedů můžete sledovat krále českého lesa přímo v divočině, byť v oploceném prostoru o rozloze osm hektarů. Dalším „lesním safari“, které můžete navštívit, je tříhektarový výběh pro vlky s vyhlídkovou lávkou v Srní. A když vyrazíte do nedalekých Borových Lad, můžete spatřit i sovy, které v šumavských lesích jinak uvidíte jen velmi těžko. Z bývalého lomu je obří voliéra, ve které vám nad hlavou může prolétnout výr velký, puštík bělavý, kalous ušatý či sova pálená.
Infocentrum prošlo v roce 2012 kompletní rekonstrukcí. Expozice je nově zaměřena na poznávání přírody Šumavy. Hlavním tématem interaktivní expozice v přízemí střediska je smrčina jako fenomén Národního parku Šumava a to jak v zásahové, tak i bezzásahové formě. I v zimě, kdy je Šumava pod sněhem, se můžete projít zeleným borůvčím promítaným na podlahu zdejšího centra. V horním poschodí se nachází nový kinosál, s možností promítání ve formátu 3D, a návštěvníci si zde mohou vybrané filmy sami promítnout.
Vyhlídka na Černé hoře byla otevřena v roce 2012 a patří mezi nejkrásnější šumavské vyhlídky. Když budete stoupat od pramenů Vltavy po červené turistické značce úbočím Černé hory, určitě nepřehlédněte odbočku k dřevěné vyhlídce, asi 400 m od rozcestí. Za hezkého počasí odtud můžete spatřit i Alpy. Ale i pohled na hraniční hřeben Velké Mokrůvky, masiv Třístoličníku, Trojmezné hory a Plechého stojí za to.
Rybí líheň v Borových Ladech je unikátní projekt Národního parku Šumava. Unikátní je nejen proto, že ji mohou navštěvovat turisté a spolu s odborným výkladem tak získat informace o chování pstruhů, ale je také unikátní svou polohou. Nachází se totiž v cca 900m nad mořem, tedy o mnoho výše, než je obvyklé pstruhové ryby chovat. Důvod, proč se i zde pstruhům daří, je mimořádně čistá voda, která se v Borových Ladech nachází.
Jezerní slať je jedno z nejchladnějších míst v Česku. Patří k oblíbeným cílům návštěvníků, kteří nemají v oblibě dlouhé pochody. Od parkoviště je to sem jen pár desítek metrů. I v parném létě tu ranní teploty občas klesnou pod nulu, v zimě můžete zakusit až minus 30°. Část slatě je přístupná po povalovém chodníku.
Hermína je stylová chata, která vám pro vaše zážitky na Kvildě a v okolí poskytne příjemné zázemí s relaxem.
Další informace na stránkách: